התנגדות לצוואה

קרוב משפחה שלכם נפטר ובנוסף לצער, אתם מגלים שנשארתם מחוץ לצוואה לחלוטין, או שקיבלתם חלק שאתם מאמינים שאינו הוגן. עורך דין מומחה לדיני משפחה ייעץ לכם לגבי תהליך התנגדות לצוואה ובמידת הצורך, יפתח בהליכי התנגדות לצוואה. משרד עורכי הדין תבור גולדמן מתמחה בדיני משפחה מורכבים ומייעץ, מלווה ומייצג לקוחות בתהליכי התנגדות וקיום צוואות מורכבות, מאבקי ירושה מסובכים, וערעורים על צוואות. כדי להגיש התנגדות לצוואה, יש צורך בייעוץ וליווי משפטי מקצועי כדי לבחון אם יש לכם עילה חזקה. חוסר שביעות רצון מהחלק בירושה אינו מהווה עילה טובה מספיק במקרים רבים. עורכי דין מומחים בדיני משפחה מסבירים ללקוחותיהם שהתפיסה המוטעית המשמעותית היא אדם שקיבל הבטחה מהמוריש שישאיר לו חלק בצוואה, והם מאמינים שהם יכולים לאכוף את חלקם בעיזבון על סמך ההבטחה. זוהי אינה עילה מספקת לערער על צוואה, אלא אם יש ראיה אחרת המעידה על כך שהמוריש התכוון לתת לבן משפחה חלק בירושה, אבל השאיר אותו מחוץ לצוואה עקב השפעה בלתי הוגנת או נכות נפשית.

התנגדות לצוואה בעילת היעדר יכולת נפשית

במצב זה, המוריש לא היה מסוגל מנטלית לערוך צוואה. כדי לערוך צוואה, אדם צריך להיות מסוגל להבין מה בבעלותו, להבין את ערך הירושה שהוא משאיר, להבין מי הם היורשים הטבעיים שלו, ולהחליט מה הוא נותן ולמי. אם אתם מאמינים שהמוריש לא הבין את שלושת הנקודות האלה, אז אתם יכולים להגיש התנגדות לצוואה. במקרים רבים, ערעורים על צוואות מתקבלים על ידי בית המשפט לענייני משפחה כשהמנוח מבצע שינוי פתאומי וחריג בתוכנית העיזבון שלו, ויש עדויות להשפעה בלתי הוגנת. לפעמים עשוי להיות בלבול לגבי הרצון העדכני ביותר של המוריש, וזו יכולה להיות גם עילה להגשת התנגדות לצוואה. אם אינכם בטוחים אם יש לכם עילה לערער על הצוואה, חשוב שתתייעצו עם עורך דין לדיני משפחה.

איך עליכם לפעול בהתנגדות לקיום צוואה?

עם קביעת מעמד ועילה להתנגדות לצו לקיום צוואה, השלב הבא הוא ההליך המשפטי. עורך דין המתמחה בדיני משפחה יגיש את ההתנגדות לקיום הצוואה, ותהליך ההתנגדות יתחיל בדיונים משפטיים, שיסתיימו עם החלטת השופט על תקפות הצוואה ובמקרים רבים ההליכים לא יסתיימו בערכאה ראשונה אלא יש לקחת בחשבון גם הליכי ערעור מצד מי שיפסיד. למשרד עורכי דין תבור גולדמן יש ותק ונסיון רב בתחום, והצוות המשפטי שלנו ילווה אתכם בתהליך התנגדות לצוואה עד תום ההליכים.

כאשר אדם נפטר, רכושו ונכסיו מחולקים בין יורשיו בהליך שמתנהל בהנחיית בית המשפט לענייני משפחה ונקרא צו קיום צוואה. בהליך זה, בית המשפט מחלק את העיזבון בהתאם להנחיות המוריש בצוואתו האחרונה. יחד עם זאת, ישנם מקרים שבהם אחד מבני המשפחה מאמין שחלקו בעיזבון קופח, והוא מגיש התנגדות לצו קיום צוואה. משרד עורכי דין תבור גולדמן מתמחה בדיני משפחה ומייעץ, מייצג ומלווה לקוחות בתהליכי התנגדות לקיום צוואות, מאבקי ירושה, וערעורים על התנגדות וקיום צוואות. משמעות ההתנגדות היא ערעור על תוקף הצוואה או על תנאיה.

עילות להגשת התנגדות לצו קיום צוואה

ערעור על צוואה עשוי להוביל לסכסוכים משפחתיים משמעותיים או למאבקים משפטיים על העיזבון. אבל קיימות סיבות רבות להגשת התנגדות לצו קיום צוואה, ולא תמיד הסיבות נוגעות למחלוקות משפחתיות. במקרים בהם המערער על הצוואה מוכיח שהופעל לחץ על המוריש לכתוב את צוואתו בנוסח מסוים, בית המשפט יקבל את הערעור בעילת ניסוח צוואה תחת השפעה בלתי הוגנת, ויקבע שהצוואה אינה תקפה. צוואה צריכה לכלול הצהרה בכתב מעורך הצוואה שהמסמך הוא צוואתו האחרונה. למרות שנקודה זו נשמעת מובנת מאליה לאנשים רבים, קיימים מקרים בהם ניתן להטיל ספק בתקפות הצוואה, כשהמתנגד יכול להוכיח שהצוואה אינה צוואתו האחרונה של המוריש. במקרים אלו, ניתן להגיש התנגדות לצו קיום צוואה במטרה לפסול אותה.

הצוואה אינה שלמה, או חסרות חתימות מעורך הצוואה או מהעדים

כדי לקבל תוקף משפטי, צוואה חייבת להיות חתומה על ידי עורך הצוואה. היא צריכה גם להיות חתומה על ידי עד אחד לפחות שאין לו עניין בצוואה, כלומר, שמו אינו מוזכר בשום מקום בצוואה. כחלק מתהליך התנגדות לצו קיום צוואה, העד יכול לאמת בפני בית המשפט שהצוואה אותנטית. צוואה שחסר בה מידע או שאין בה חתימות עדים מעוררת ספק ועלולה להיפסל. חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני משפחה כדי לערער על צוואה, לחסוך זמן בבית המשפט ולהגדיל את הסיכוי לקבלת הטיעונים על ידי בית המשפט. למשרד עורכי הדין תבור גולדמן יש ותק  וניסיון רב בדיני משפחה מורכבים, והצוות המקצועי שלנו ילווה אתכם בתהליכי התנגדות לצו קיום צוואה, עד להשגת התוצאות הטובות ביותר.

דילוג לתוכן