פגישת מהות יישוב סכסוך בגירושין

כל המידע על פגישת מהות – יישוב סכסוך על פי חוק להסדר התדיינויות במשפחה שאלות ותשובות

קיבלתם הזמנה לפגישת מהו”ת (מידע תאום והערכה) ובקשה ליישוב סכסוך, מה עושים?

כיצד לפעול שאלות ותשובות המדריך המלא: 

החל מיום 17 ליולי 2016 נכנס לתוקף במדינת ישראל החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, תשע”ה –  2014. בחוק החדש נקבע כי לפני שמבקשים לנקוט בהליך משפטי באמצעות תביעה בענייני סכסוך משפחתי בבית המשפט לענייני משפחה או בבית דין דתי, חייבים ראשית כל להגיש בקשה ליישוב סכסוך. החוק נועד כדי לאפשר למשפחות הנמצאות בסכסוך משפחתי ובגירושין לבדוק אפשרות ליישוב הסכסוך ביניהם, עוד לפני פניה להליכים משפטיים, במטרה להפחית את הנזק שעלול להיגרם לבני המשפחה ובמיוחד אם יש ילדים קטינים לצדדים..

איך מתחיל ההליך?

בשלב הראשון אם הנכם מצויים בסכסוך משפחתי, או אם קיבלתם הזמנה להגיע לפגישת מהות מכיוון שהצד השני הגיש בקשה ליישוב סכסוך אנו ממליצים ליצור בהקדם קשר עם עורך דין העוסק בגירושין, על מנת לקבל מידע מפורט ומקיף על המקרה האישי שלכם. עוד בטרם תוזמנו למפגש משותף ביחידת הסיוע שליד בית המשפט / בית הדין. או בטרם תגישו את הבקשה לפתיחת ההליכים .

√ מה זה יחידת הסיוע?

פגישת מהות יישוב סכסוך

יחידות הסיוע הן יחידות הכפופות למשרד הרווחה ובהן צוות של עובדים סוציאליים, ואנשי מקצוע המתמחים בגישור בענייני משפחה ובהליכי פרידה וגירושין. הן פועלות לצד כל בית משפט / בית דין במטרה לסייע לבני המשפחה ליישב את הסכסוך לפני נקיטת הליכים משפטיים חשוב להגיע ליחידת הסיוע רק לאחר שתהיו מיוצגים על ידי עורך דין העוסק בגירושין.

√ כיצד להתכונן לפגישות ביחידת הסיוע ?

הפגישה שנערכת ביחידת הסיוע נקרא מפגש מהו”ת (מידע, הערכה ותיאום).
מטרת פגישת מהות יישוב סכסוך בגירושין היא ליצור הידברות ולתת לכם מידע מפורט אשר יסייע לכם לגבש החלטה משותפת על הדרך המתאימה ביותר עבור המשפחה שלכם להסדיר את הסכסוך. יוסברו לכם האפשרויות השונות העומדות בפניכם, כולל האפשרות להגיע להסדרים זמניים לפי הצורך. מידע נוסף על ההליך תקבלו בפגישה הראשונה.

√ איך יתבצעו המפגשים?

מפגשי המהו”ת (בין 1-4 מפגשים), יערכו  על פי הוראות החוק בתוך 45-60 ימים מיום הגשת הבקשה ליישוב סכסוך, במהלכם יתקיימו מפגשים משותפים ונפרדים עם כל אחד מכם. במפגשים תוכלו לשוחח על כל נושא בחסיון מלא ומבלי שהדברים יועברו לבית המשפט/בית הדין או לכל גורם אחר. חשוב להגיע ליחידת הסיוע כשאתם מיוצגים על ידי עורך דין העוסק בגירושין ותקבלו ייעוץ והדרכה לשמירת האינטרסים שלכם.

√ מי ישתתף במפגשים?

בפגישות המהו”ת תיפגשו עובד/ת סוציאלי/ת אשר ייתן לכם מידע על ההיבטים הרגשיים של הסכסוך המשפחתי ויסייע לכם להעריך את מצבכם ומצב ילדיכם, במטרה להגיע להחלטות הנכונות עבורכם. כמו כן תקבלו מידע על ההשלכות המשפטיות של הסכסוך. חשוב להגיע ליחידת הסיוע כשאתם מיוצגים על ידי עורך דין העוסק בגירושין ותקבלו ייעוץ והדרכה לשמירת האינטרסים שלכם.

√ מה יקרה בסוף הליך המהו”ת?

בפגישה האחרונה תקבלו מהעובד/ת הסוציאלי/ת טופס שבאמצעותו עליכם להודיע את החלטתכם על המסלול בו בחרתם – ניסיון ליישב את הסכסוך בהסכמה, או הגשת תביעה. את הטופס עם הבחירה עליכם להחזיר ליחידת הסיוע תוך 10 ימים. חשוב להגיע ליחידת הסיוע כשאתם מיוצגים על ידי עורך דין העוסק בגירושין ותקבלו ייעוץ והדרכה לשמירת האינטרסים שלכם.

√ האם חובה להגיע למפגשי המהו”ת?

החוק קובע כי הזמנה למפגש המהו”ת היא כמו הזמנה לדיון בבית המשפט ולכן חובה להגיע למפגש.

√ האם ניתן כעת להגיש תביעות לבית המשפט / בית הדין?

החוק קובע כי לא ניתן להגיש תביעות במשך תקופה של 45-60 ימים מיום הגשת הבקשה ליישוב סכסוך שנקבעו לצורך קיום פגישות המהו”ת, וכן במשך 15 ימים לאחריהם. בתקופה זו ניתן להגיש לבית המשפט/בית הדין רק בקשות דחופות בנושאים שנקבעו בתקנות. כמובן שלא ניתן להגיש תביעות בתקופה עליה הסכמתם לצורך יישוב הסכסוך בהסכמה.

לייעוץ משפטי מיידי או לקבלת חוות דעת נוספת צרו קשר עם עורך דין תבור גולדמן עו"ד מומלץ לגירושין ודיני משפחה בתל אביב ובחיפה.

דילוג לתוכן