גירושין לאחר מגיפת הקורונה

‏מאת: נופר סיני

הידרדרות של כמה שלבים בסולם העשירונים, נטילת הלוואות שרק מחמירות את המצב ובזבוז ממון רב על מאבק משפטי שלא משפר בהרבה את הסכם הגירן – “ידיעות אחרונות” מחשב את הנזקים הכלכליים של פירוק החבילה

‏”קשה כמו המוות” – כך מתארים מתגרשים רבים את התחושות שהציפו אותם במהלך ואחרי הגירושין. השמיים נופלים והקרקע נשמטת מתחת לרגליים, אולם שום דבר בתחושות הללו לא מכין את בני זוג לפן הכלכלי של התהליך. בשעה כל כך קשה, כשהמשפחה מתפרקת, למי יש כוח לעצור ולחשוב בצורה בהירה על ההשלכות הכלכליות? פחדים ממה שיע‏ולל התהליך לחשבון הבנק יש כשפע, אך לנוכח המצב הרגשי, תכנון שקול של ההתנהלות הכלכלית הוא כמעט בלתי  אפשרי.

‏כרבע מהזוגות בארץ מתגרשים, כך עולה מנתוני ארגון משפחה חדשה, המתמחה בדיני משפחה, נישואין וגירושין בישראל, לדברי עו”ד בני דון-יחיא, מומחה לדיני משפחה, השיעור גדל בהתמדה לכיוון של כל זוג שלישי. חלק מהזוגות מבינים את המשמעות הכלכלית של המהלך ונסוגים ממנו בשנייה האחרונה, אחרים מוכנים ללכת על המהלכים המשפטיים היקרים ביותר רק כדי לנקום בבן הזוג. המשותף לכולם הוא שהם מבינים שמשפחה היא עסק כלכלי לכל דבר, ושהפרידה בין שני המנכ”לים המשותפים עלולה להיות מכריעה. “גירושין מייצרים מציאות חדשה לגמרי לשני בני הזוג”, אומר גיל אורלי, מומחה לכלכלת הבית והמשפחה ומנכ”ל חברת יבולים, המתמחה באימון וייעוץ כלכלי. “גם זוג שמתפרנס יפה וחי ברמת חיים גבוהה, יחווה כחלק גדול מהמקרים ירידה דרסטית ברמת החיים. צריך לזכור שרוב ההוצאות המשפחתיות מוכפלות – משלמים על שני מקומות מגורים, על שתי מכוניות, וגם חלק מההוצאות על הילדים מוכפלות. ההכנסות, לעומת זאת, לא גדלות, ומתפצלות לשני משקי בית”.

גירושין לאחר מגיפת הקורונה

‏מבדיקה שערך “ידיעות אחרונות” בשיתוף עם גיל אורלי, עולה כי בני זוג שסך הכנסותיהם מיקמו אותם מבחינת רמת החיים בעשירון השמיני של האוכלוסייה במדינת ישראל, כלומר: שרמת חייהם ‏גבוהה יותר מזו של 70% מהאוכלוסייה בארץ, ירדו בעקבות הגירושין בצורה משמעותית בסולם העשירונים הכלכלי. האישה תרד לעשירון הרביעי, והגבר ירד אפילו נמוך יותר, לעשירון השלישי. כלומר, ממצב כלכלי טוב יותר מזה של רוב האוכלוסייה – למצב שבו רמת חייהם היא בתחתית הסולם הכלכלי.

‏כמה כסף בדיוק יפסידו מהמהלך, על מה הולכות ההוצאות והאם אפשר למנוע את המפולת? כדי להדגים את התוצאות הכלכליות של גירושין יצרנו בעזרת אורלי פרופיל של זוג עם שני ילדים שהכנסותיו ממקמות אותו בעשירון השמיני לפי טבלאות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הערכנו את שווי הנכסים והחובות המשותפים שלהם כנגזרת של מצבם הכלכלי, ואת ההוצאות החודשיות (לפני ואחרי הגירושין) לפי טבלת ההוצאות המשפחתיות של הלמ”ס לעשירון השמיני.

‏המשפחה מתפרקת

‏על שלט הדלת בבית כתוב: “כאן גרים בכיף דני, דורית והילדים”. דני הוא מנהל סניף סופרמרקט ברשת גדולה ומשתכר 8,000 ‏שקל נטו בחודש. דורית היא אחות מיילדת שמרוויחה 5,500 ‏שקל נטו בחודש. יחד הם מרוויחים 13.796 ‏שקל נטו בחודש, כולל קצבת ילדים מביטוח לאומי. הם הכירו באוניברסיטה כשדני היה בן 25 ‏ודורית הייתה בת 23. כשדני היה בן 27 ודורית בת 25 ‏הם נישאו, ושנה לאחר מכן נולד תומר, היום בן 9‏. חמש שנים מאוחר יותר נולדה יעל, היום בת 4‏.

‏אחרי הלידה של יעל הענייניים מתחילים לחרוק. דני מצפה שדורית תזכור לתת לו תשומת לב בין טיפול בילדים למטלות בבית. דורית מצפה שדני יעזור לה יותר. המצב נמשך והם מאוכזבים ללא תקנה, דני מציע שיתגרשו. דורית נפגעת. אחרי כמה פגישות אצל יועץ זוגי, הם הגיעו להחלטה סופית להתגרש. למרות הכל, הם יושבים ומכינים רשימת נכסים וחובות משותפים, כדי לבחון איך הכי נכון לחלק את הרכוש שצברו במהלך שנות נישואיהם. הרשימה כוללת דירה משותפת (200 אלף דולר), חסכונות משותפים (10,000 שקל), מכונית (60 אלף שקל), ערך הפנסיה של דני (150 אלף שקל) ושל דורית (100 אלף שקל) וקרן השתלמות של דורית, שתהיה נזילה עוד 3 שנים (25 אלף שקל).

מהעבר השני, של החובות וההתחייבויות יש יתרת משכנתא על הדירה (160 אלף שקל, עם החזר חודשי של 1,900 שקל), חובות (59 אלף שקל) ואוברדרפט בחשבון (15 אלף שקל).

נבחן שני תסריטים: הראשון , שבו דני ודורית  פונים למגשר ומצליחים להגיע להסכמה ביניהם ללא מאבק משפטי. והשני, שבו הם אינם מגיעים להסכמה ומחליטים ללכת למאבק משפטי.

מה אומר המגשר

דני ודורית מחליטים ללכת למגשר, כדי שיעזור להם להכין הסכם גירושין ולסיים את הפרק הזה בצורה חלקה ככל הניתן. במסגרת ההסכם מולחת שדורית תקנה את חלקו של דני ברכב ותשלם לו 30 אלף שקל תמורתו וכמו כן מוחלט שדורית תישאר בבית עד שלילדים ימלאו 18 שנה, ואז ימכרו אותה ויתחלקו בכסף.

החסכנות (10,000 שקל)  יחולקו שווה בשווה בניהם, גם יתרת ההלוואה והאוברדרפט שמגיעים יחד ל – 74 אלף שקל, יחולקו חצי-חצי. אחרי חלוקת ההלוואה והחסכונות, כל אחד מהם נותר עם חוב של 32 אלף שקל.

לדורית יש חוב נוסף של 30 אלף שקל על מחצית הרכב שקנתה מדני. דני מצדו רוצה לקנות רככ בשווי של לפחות 60 אלף שקל, מה ש‏מוסיף גם לו חוב של 30 ‏אלף שקל, בני הזוג לוקחים כל ‏אחד הלוואה של 65 אלף שקל לכיסוי החובות ולרכישת הרכב, ההחזר החודשי לכל אחד מהם הוא 2,023 ‏שקל, למשך 36 ‏חודשים.

מצבה של דורית

אם הלכו למגשר ו”גמרו את זה יפה”: 

כאמור, עד לפני ה‏גירושין דורית היתה ברמת חיים של העשירון השמיני, עם הכנסה משותפת לה ולדני בסך של 13,796 ‏שקל ואובדרפט לא גדול. ההכנסה הזו איפשרה להם להינות מנסיעה לחופשה בטורקיה עם הילדים אחת לשנה ומרמת חיים חונה יחסית: מגורים בדירה מרווחת בשכונה מטופחת של זוגות צעירים, יציאה אחת לשבועיים לבילוי משפחתי . מנוי בקאנטרי השכונתי, אחרי הגירושין מצבה משתנה מקצה לקצה.

“בדרך כלל האישה נשארת בבית עם הילדים והבעל עוזב את הבית”, אומר אורלי, “רמת ההוצאות של הבית יורדת בכ-15%, אבל רמת ההכנסות יורדת בקרוב למחצית”, הארנונה נשארת כשהייתה, וכך גם ההוצאות על מזון, ועד בית, תקשורת, גז, עוזרת, עמלות בנק, ביטוחים, הוצאות החשמל והמים יורדות, אבל בצורה שולית (יציאת הבעל מהבית תקטין אך במעט את ההוצאות על מזון, תקשורת וביטוחים).

למשכורת הנטו של דורית 5,500 שקל, נוספים ודמי מזונות בסך 3,000 שקל לחודש וקצבת ילדים של ביטוח לאומי על שני ילדים בגובה של 296 שקל שהוחלט שדורית תקבל, סך הכל כ 8,796 ‏שקל נטו בחודש כלומר, ההכנסה המ‏שפחתית צנחה ב – 4,630 ‏שקל לעומת ‏המצב לפני הגירושין. ‏לעומת זאת, ההוצאות כמעט שלא פחתו, והן מסתכמות ב – 13,364 ‏שקל בחודש, התוצאה: גירעון כספי של 4,630 ‏שקל כל חודש. אם דורית לא תשנה את אורחות חייה, היא תיכנס תוך שנה לחובות של 55 ‏אלף שקל. ‏למרבה הצע‏ר, כאן לא תמו צרותיה, מכיוון שכזכור היא סיכמה עם דני שכשהילרים יגיעו לגיל 18 ‏תימכר הדירה המשותפת, הרי שבעיר 14 ‏שנה (כשיע‏ל תהיה בת 18‏) היא תמצא עצמה עם חצי דירה ובלי המזונות או קצבאות הילדים. וסביר להניח שגם עם לא מעט חובות ‏שצברה, עד שהבינה כי עליה לרדת מרמת החיים שקדמה לגירושין לרמת חיים חדשה.

‏אם החליטו ללכת למאבק משפטי: 

בעזרת עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בדיני משפחה ואישות, ערכנו חישוב של הוצאות ההליך המשפטי. הוצאות כאלה יכולות להאמיר לסכומים של עשרות אלפי דולרים ויותר, אבל התאמנו אותן למצבו הכלכלי של הזוג.

‏כשדני הציע שיתגרשו, דורית החלה מיד לחשוד, ושכרה חוקר פרטי שיבדוק אס הוא בוגד בה, או לחילופין אם הוא מתכנן את המהלך כבר הרבה זמן והספיק להעביר לרשותו כספים משותפים כדי שישמשו אותו לכשיפרדו, החוקר הפרטי לוקח 8,000 ‏שקל ל – 3 ‏ימי עבורה, מהם הוא חוזר בלי כל ממצאים מעוררי חשד.

‏דעתה של דורית לא נוחה, ופגישת ייעוץ עם עורך-דין מבהירה לה שכדאי לפתוח בהליך משפטי. מחיר המינימום של הליך כזה הוא 30 ‏אלף שקל, לא כולל האגרות השונות לבתי-המשפט, בסך הכל. כולל כל האגרות, התהליך יעלה לה 43,605.

הסכום הזה מתווסף לכספים שדורית צריכה לגייס כדי לממן את התהליך היקר של הגירושין. בחישוב כולל היא זקוקה להלוואה של 108,605 ‏שקל, שההחזר החודשי הוא כ – 3,286 ‏שקל למשך 3 ‏שנים. כדי לממן את חלוקת הרכוש, רכישת הרכב וההוצאות המשפטיות.

‏החור שנפער בחשבונה של דורית גדל. הגירעון החודשי עומד כעת על 5,989 ‏שקל – 71,868 ‏שקל בשנה. הכנסותיה הכוללות ירדו, ואילו הוצאותיה לאחר הגירושין עלו. היא במצב שגם אם תצמצם מאוד את רמת החיים, היא עשויה להתרסק.

‏מצבו של דני

‏אם הלכו למגשר “יגמרו את זה יפה”: 

משכורתו של דני, 8,000 ‏שקל בחודש. הייתה אמנם ההכנסה העיקרית של משק הבית, אך אין פירושו של דבר שכעת מצבו טוב יותר. להיפך: דני משלם לדורית כל חודש 3,000 ‏שקל, ונשאר עם 5,000 ‏שקל, אך כאן לא תמו הוצאותיו על המשפחה. בנוסף למזונות הוא אמור לממן יחד עם דורית, כפי שסוכם בהסכם הגירושין, הוצאות כמו משכנתה, פסיכולוג ילדים, טיפולי שיננים, בית ספר וגן. נוסף על כל אלה הוא אמור לשכור דירה סבירה ולרהט בה את חדר הילדים כדי שיוכל לארח אותם פעמיים בשבוע וכל סוף שבוע שני. כשהילדים באים, הוא מנסה כמיטב יכולתו לפנק אותם וגם זה עולה כסף, וכל זה עוד בלי להגיד מילה על היערכות לפתיחת דף חדש.

בהינתן כל אלה הגירעון החודשי של דני הוא 7,266 ‏שקל – 87,204 שקל בשנה. דני גולש ממרומי העשירון השלישי ועלול אף להגיע לפת לחם אם לא יקטין את הוצאותיו בצורה משמעותית.

אם יחליטו ‏ללכת למאבק מ‏שפטי: 

כשדני גילה שדורית שכרה חוקר פרטי, הוא הבין שחוקי המשחק השתנו והחליט אף ‏הוא לשכור חוקר פרטי כדי לברר אם לדורית יש מה להסתיר. במקביל הוא הולך לפגישת ייעוץ אצל עורך-דין שמשכנע אותו  שאם לא ינקוט הליך משפטי, הוא ישאר כשבגדיו לעורו. הוא משלם 48,805 ‏שקל על המאבק המשפטי.

איך מתגרשים “נכון” מבחינה כלכלית?

מאחר שתהליך הגירושין הוא גם יקר וגם טומן בחובו שינוי במצב הכלכלי ומאחר שמדובר בתליך קשה רגשית, יש לנהוג בזהירות ובשיקול דעת. גיל אורלי, מומחה לכלכלת בית, נותן טיפים לניהול כלכלי נכון של המצב.

  • הצעד הראשון הוא מיפוי מדוקדק ‏של כל הנכסים והחובות המשותפים.
  • כדאי לזכור שגירושין ‏בהסכמה ‏מצמצמים את הנזקים (בהנחה שלבני הזוג יש רמת הכנסה דומה).
  • כדאי לכל אחר מבני הזוג להכין תסריט כלכלי של מצבו לאחר הגירושין, לבנות טבלה בה הוא מעריך את הוצאותיו והכנסותיו הכוללות, ולשים לב לפער ביניהם.
  • להיזהר לא לממן את הפער באמצעות “אכילת” נכסים.
  • להיזהר לא לממן את הפער מהלוואות, אלא לתת לו פתרון אמיתי של ירידה ברמת החיים, עבודה נוספת, או כל עלייה אחרת ברמת הכנסה.
  • לנשים חשוב להיערך ליום בו יסתיימו המזונות.
  • כדאי לקחת בחשבון הוצאות ייחודיות לאחר הגירושין כמו תקציבים שונים לפתיחת פרק ב’ בחיים.
דילוג לתוכן