החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה בקשה ליישוב סכסוך

החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה המכונה חוק גישור חובה, נכנס לתוקפו ביום 16.7.16, מטרת החוק הנה ליישב סכסוכים בין בני זוג והורים וילדים בהסכמה ודרכי שלום על ידי צמצום הצורך בהתדיינות משפטית כל זה תוך התחשבות במכלול ההיבטים הנוגעים לסכסוך, ובטובתם של קטינים. הוא מחייב את המתדיינים לפנות להליך של משא ומתן מובנה, בביקורת ופיקוח המדינה, באמצעות הפנייה ליחידות הסיוע של משרד הרווחה, טרם הגשת כתבי תביעה לוחמניים ופוגעניים, שלאחר הגשתם, לרוב היכולת להמשיך ולתקשר ולשתף פעולה כהורים נפגעת באופן בלתי הפיך. בנוסף החוק מגדיר שלפני שבני הזוג שהחליטו להתגרש מגישים תביעה לבית המשפט הם חייבים לעבור לפחות פגישת גישור אחת תוך 45 יום.

בקשה לישוב סכסוך

החוק אינו כופה את עצם הגישור או יישוב הסכסוך. אלא החוק כופה קיום תהליך במסגרתו יימסר לצדדים מידע על ידי אנשי מקצוע  מטעם יחידות הסיוע שהוקמו ליד בתי המשפט ובתי הדין בישראל לגבי ההשלכות השונות של ניהול הליכים משפטיים על הצדדים ולילדיהם – דרכים נוספות ליישוב סכסוכים במשפחה מחוץ לכותלי ביהמ"ש – התמודדות עם קשיים העולים מהמשבר המשפחתי. הרעיון של החוק הוא לאפשר להגיע למפגשי מהו"ת (מידע, היכרות ותיאום) כדי למנוע את המלחמות המשפטיות. באמצעות ניהול משא ומתן, טיפול זוגי, גירושין בשיתוף פעולה, בסיוע עורכי דין אנשי מקצוע ומגשרים.

אופן נקיטת ההליך: כל תביעה המוגשת לבית המשפט לענייני משפחה או לבית דין דתי, תיפתח בהליך מקדמי שנקרא "בקשה ליישוב סכסוך". ההליך יפתח באמצעות הגשת טופס מיוחד, על ידי המבקש עצמו, או על ידי בא כוחו. בטופס המובנה יפורטו פרטי זיהוי בלבד, בהתאם לרוח החוק שנועדה למנוע פירוט כלשהו של פרטי הסכסוך כדי לאפשר את קיומו המיטבי של ההליך ליישוב הסכסוך בהסכמה.

כתוצאה מחלון הזמן במהלכו מנועים הצדדים להגיש תביעות – ניתן בידי הצדדים זמן לגבש את מקומם ורצונותיהם מבלי להידחף להליכים משפטיים בכדי לתפוס סמכות זכות קדימה להגשת תובענה. בזמן זה רצוי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני משפחה על מנת לגבש אסטרטגיה מנצחת. כמו כן, יש לזכור כי הצד שהגיש את הבקשה ליישוב סכסוך רשאי בתוך 15 ימים מתום תקופת עיכוב ההליכים להגיש תובענה בעניין של סכסוך משפחתי לכל ערכאה שיפוטית שלה סמכות לדון בעניין, כלומר למי מגיש את הבקשה ליישוב סכסוך ראשון ישנו יתרון על הצד השני.

לדברי יוזמי החוק, החוק נועד לסייע לזוגות רבים שמתגרשים לעשות את זה בדרכי שלום, להנמיך את הלהבות ולסיים את הנישואין בדרך שתשמור על הכסף המשפחתי ובעיקר על הילדים. זאת דרך חדשה להפרד ולהישאר יחד כהורים. החוק אמור לעזור להרבה זוגות שלא מכירים את האפשרויות לסיים את הפרק המשותף בכבוד, בלי להוציא את ההון המשפחתי על עורכי דין ובפחות פגיעה בילדים.

בכל מקרה חשוב להתייעץ עם עורך דין בטרם הגשת בקשה ליישוב סכסוך או במידה וקיבלתם הזמנה להגיע ליחידת הסיוע מכיוון שהצד שכנגד הקדים אתכם והגיש בקשה ליישוב סכסוך ולפני חתימה על הסכם על מנת להבטיח את האינטרסים שלכם במקרה גירושין שהינם מנוגדים לאינטרסים של הצד השני.

דילוג לתוכן