שאלות ותשובות דיני משפחה

שאלות ותשובות דיני משפחה

מה יהיו דמי המזונות במשמורת משותפת?

כיצד יתחלק נטל מזונות הילדים בין הורים יהודים המקיימים משמורת פיזית משותפת על ילדיהם, המתבטאת בחלוקה שוויונית של זמני שהיית הילדים אצל כל אחד מהם? מה יהיו דמי המזונות במשמורת משותפת? במשמורת משותפת, חלוקת גידול הילדים וזמני השהות מתחלקת בין שני ההורים ולכן גם נטל התשלום עבור גידול הילדים חל על שני הצדדים, בית המשפט העליון בהרכב של 7 שופטים קבע בהחלטה תקדימית ביום 19.7.2017 כי שני ההורים חבים באופן שווה במזונות ילדיהם החל מגיל 6, תוך שחלוקת החיוב ביניהם תיקבע על פי יכולותיהם הכלכליות היחסיות מכלל המקורות, לרבות הכנסה משכר עבודה. כתוצאה מכך, אפשרי כי במקרים של משמורת פיזית משותפת יופחת חיובו של האב בהשוואה למקובל עד היום. ובמקרים שבהם שני ההורים שקולים מבחינה כלכלית או שהאם בעלת יכולות כלכליות גדולות יותר, אפשרי גם שכל הורה יישא במזונותיו.

בכל מערכת יחסים זוגית, ישנם עליות ומורדות וישנם רגעים סוערים וקשיים רגשיים. אם אתם נתקלים בזמן האחרון בגירושין, כאופציה אפשרית, עליכם להתחיל להתכונן וללמוד היטב את ההשלכות הנובעות מגירושין. הליכי גירושין הנם הבחירה הנכונה עבור זוגות רבים, אך הגירושין יכולים להיות גם תהליך מורכב ומסובך, עד כדי כך שאתם עלולים למצוא את עצמכם חסרי אונים. לכן אתם חייבים, לפני שיהיה מאוחר, ראשית כל, להתייעץ עם עורך דין מנוסה ומקצועי לגירושין, על מנת שהוא יוכל לעזור לכם וללוות אתכם בכל שלב ושלב, כבר מהרגע שבו אתם רק שוקלים את האפשרות להיפרד, או בעת שהצד השני העלה אפשרות כזו בפניכם.

איך מחשבים את דמי המזונות?

במדינת ישראל, שלא כמו במדינות אחרות, לא קיימת נוסחה מתמטית לחישוב דמי מזונות. ישנם מקרים רבים, שאנשים בעלי שכר זהה ישלמו דמי מזונות שונים בהפרשים ניכרים. ביום 19.7.2017 הרכב מורחב של שבעה שופטים, בבית המשפט העליון, קבע לראשונה אמות מידה בתשלום מזונות במשמורת משותפת, שלפיהן הורים לילדים מעל גיל 6 יהיו חייבים במזונות משותפים בהתאם ליכולותיהם הכלכליות. עד כה היה נהוג שהגבר משלם מזונות לאישה, גם אם היא מרוויחה יותר. איך מחשבים את דמי המזונות? לאור פסיקת בית המשפט העליון חוסר הוודאות גדל כיום וניתן לקבוע כמעט בוודאות, כי כיום דמי המזונות נקבעים באופן ישיר על פי רמת מקצועיותם של עורכי הדין של הצדדים והאופן בו יוצג המקרה שלכם על ידי עורך הדין שתבחרו. והצד אשר יתכונן ויערך טוב יותר לגירושין ישלם/יקבל פחות/יותר  מזונות באופן משמעותי – לכן כבר בשלב הראשוני שבו אתם חושבים כי פניכם לפירוד אנו ממליצים כי תפנו לייעוץ משפטי מעורך דין מנוסה ומקצועי לגירושין, על מנת שתוכלו לדעת באופן מפורט מה מצבכם המשפטי ומהן הפעולות שעליכם לבצע בהקדם.

מהי משמורת משותפת ואיך נקבע איפה יהיו הילדים ומהם זמני השהות?

בעת פרידה, מצויה בידי ההורים היכולת לגבש הסכם עצמאי ביחס לענייני המשמורת הפיזית. באם מוצאת הערכאה השיפוטית כי ההסכם תואם את טובת הקטינים, קרוב למדיי כי יאושר ההסכם, ויינתן לו תוקף של פסק דין.

בהיעדר הסכם בין ההורים, מוקנית הסמכות לערכאה השיפוטית לקביעת המשמורת (סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות). הסעיף מדגיש כי יש לשקול את טובת הילד, וכי ילדים עד גיל 6, בהיעדר "סיבות מיוחדות להורות אחרת", יתגוררו עם אימם (עקרון הנקרא חזקת הגיל הרך). חשוב לזכור כי בהליך משפטי יש לבחון את כל העובדות והנסיבות הכוללות ולקבוע מה היא טובת הילדים. חלק מהגורמים המשמעותיים הם מיהו ההורה המטפל העיקרי בילדים לפני תחילת הליכי הגירושין, גילאי הילדים, ומסוגלותם ההורים של הצדדים.

איך מחלקים את הרכוש בגירושין?

על פי החוק במדינת ישראל הדיון בענייני הרכוש מתקיים בערכאה שאליה יפנו קודם, לכן אם צד אחד יפנה לבית הדין, חלוקת הרכוש תקבע בבית הדין. לכן מאד חשוב לתכנן מראש את המהלכים בענייני הרכוש והכספים.

כמה זמן נמשך הליך גירושין?

אין תשובה מדויקת לגבי משך הזמן של הליך הגירושין, מאד תלוי אם הצדדים מצליחים להגיע להסכמות. אם לא מצליחים להגיע להסכמות ומגיעים למאבקים משפטים בבתי משפט או בתי הדין כולל ניהול הליכי הוכחות וערעורים זה יכול לקחת כמה שנים.

כמה עולה להתגרש?

שכר טרחת עורך דין שונה בכל מקרה, ביחס ישיר לכמות העבודה שכל מקרה מצריך. כמו כן, שכר הטרחה שעורך דין ותיק ובעל מוניטין שהנו  בדרך-כלל בקיא ומנוסה יותר מעורך דין צעיר יהיה גבוה יותר. אולם ככל שעורך הדין עסוק יותר, כך קטנה מידת הזמן ותשומת הלב שהוא מסוגל להעניק לכל תיק. כשמדובר בעורכי-דין עתירי מוניטין ופרסום, זמנם נמדד במשורה ולא קל לקבוע עימם פגישה. עורך דין כזה, גם אם שירותיו נשכרו באופן אישי, אינו מבצע את כל הטיפול הנדרש בעצמו, ובדרך-כלל הוא נעזר בעורך דין שכיר או מתמחה. לעומת זאת, עורך דין צעיר זמין יותר לפגישות או לשיחות טלפון, ויש לו מוטיבציה להוכיח את עצמו. כדאי לברר באופן יסודי מהם תנאי התשלום והאם יש צורך בתשלום מראש על מנת למנוע אי נעימות בהמשך ההתנהלות בניכם לבין עורך הדין. עליכם לשאול שאלות כגון:  האם פגישת הייעוץ הראשונית  מחייבת בתשלום? אופן התשלום, זמן התשלום, שכר הטרחה ומהו כולל, האם יהיו תשלומים נוספים עבור אגרות, שליחויות צילומים וכו'.

איך לבחור עורך דין מנצח לגירושין?

כמעט כל אחד נזקק בשלב כלשהו בחייו לעורך דין. עליכם לזכור כי קבלת החלטה חפוזה בנוגע לבחירת עורך דין שייצג אתכם היא הימור שעלול להיות מסוכן. טיפול משפטי שלא יטופל באופן מקצועי עשוי להימשך שנים ולעלות ביוקר. “גירושין” מעורך דין לא מתאים בעיצומו של ההליך או החלפת ייצוג אינו עניין פשוט, ובחירה לא נכונה עלולה לגרום לכם לנזקים בלתי הפיכים.

איך לבחור עורך דין מנצח לגירושין? העיסוק המשפטי בענייני משפחה וגירושין הוא מאד מורכב, קשה ומלווה בהרבה עוצמה רגשית. בחירת עורך דין לגירושין ודיני משפחה הנה החלטה מאד חשובה ומשמעותית. אנו בעלי ניסיון ומיומנות רבה בטיפול בהכנה לגירושין, גישור וייצוג משפטי בגירושין מורכבים ודיני משפחה.  בבתי המשפט לענייני משפחה, בהליכי ערעור ובבית הדין הרבני.

הניסיון הרב שלנו, מעל 10 שנים, מאפשר לנו להימנע ממכשולים נפוצים בהליכי הגירושין ודיני המשפחה וניהול משא ומתן קשוח והוגן באמצעות גישור ויישוב סכסוך בפגישות המהו”ת לפני שמתחילים בהליכים משפטיים. אנו נדאג לפתח עבורך באופן אישי ומקצועי אסטרטגיה מנצחת שתאפשר לך להתגרש נכון, בצורה המיטבית עבור המקרה האישי שלך להשגת התוצאה הטובה ביותר לצרכים המאפיינים את המקרה שלכם.

איך מתגרשים נכון?

בכל מערכת יחסים זוגית, ישנם עליות ומורדות וישנם רגעים סוערים וקשיים רגשיים. אם אתם נתקלים בזמן האחרון בגירושין, כאופציה אפשרית, עליכם להתחיל להתכונן וללמוד היטב את ההשלכות הנובעות מגירושין. הליכי גירושין הנם הבחירה הנכונה עבור זוגות רבים, אך הגירושין יכולים להיות גם תהליך מורכב ומסובך, עד כדי כך שאתם עלולים למצוא את עצמכם חסרי אונים. איך מתגרשים נכון? לכן אתם חייבים, לפני שיהיה מאוחר, ראשית כל, להתייעץ עם עורך דין מנוסה ומקצועי לגירושין, על מנת שהוא יוכל לעזור לכם וללוות אתכם בכל שלב ושלב, כבר מהרגע שבו אתם רק שוקלים את האפשרות להיפרד, או בעת שהצד השני העלה אפשרות כזו בפניכם.

שאלות ותשובות דיני משפחה | גירושין שאלות ותשובות

דילוג לתוכן