מספר טיפים חשובים לפני הליכי גישור בגירושין

גירושין

כידוע אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני, לכן ההכנה בהליכי בקשה ליישוב סכסוך לפני פגישת המהו"ת הראשונה הנה חיונית כדי להצליח .קבלו מספר טיפים חשובים לפני הליכי גישור בגירושין, שיאפשרו לכם להתכונן היטב להליכי גישור בגירושין ויישוב סכסוך, שהנם כיום הליכי חובה לפני פתיחת הליכים משפטיים בישראל.

כיצד להתכונן להליכי גישור בגירושין?

לפני שמגישים  תביעות לערכאה שיפוטית בישראל כיום, כשיש סכסוך משפטי בין בני זוג, בין הורים או בין הורים לילדיהם, בעניין המוגדר בחוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (כגון תביעת מזונות, גירושין,  או תביעה לחלוקת הרכוש), חייבים להתחיל ראשית כל בהליך גישור חובה, שבו נדרשים להגיש לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הדתי בקשה לישוב סכסוך.  המטרה העיקרית של  החוק שהנו בתוקף משנת 2016, היא לצמצם את ההליכים משפטיים ולאפשר למשפחות הנמצאות בסכסוך משפחתי ובגירושין לבדוק אפשרות ליישוב הסכסוך ביניהם, לפני פניה להליכים משפטיים, כדי להפחית את הנזק שעלול להיגרם לבני המשפחה ובמיוחד אם יש ילדים קטינים לצדדים.

בשלב ראשון לאחר הגשת הבקשה, יקבעו לצדדים פגישת מהו"ת (מידע, היכרות ותיאום) ביחידת הסיוע שליד בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הדתי. לפגישה הראשונה לא ניתן להגיע עם עורכי דין.

יש חשיבות גדולה להתייעץ עם עורך דין מנוסה המתמחה בדיני משפחה לפני שמתחילים. רצוי לסכם על תוכנית ייצוג להכנה לגישור, שבה תקבלו ייעוץ משפטי מפורט על מצבכם ועל האפשרויות העומדות בפניכם. חשוב  שתקבעו מהי התוצאה הרצויה עבורכם, כדי שתוכלו לקבל תמונה מפורטת על  העלויות המשוערות, הערכת הזמן להימשכות ההליכים והסיכונים  הצפויים, שבפניהם אתם עלולים להתמודד במסגרת הליכים משפטיים במידה והליכי הגישור לא יצליחו.

מומלץ להכין מראש הצעה מטעמכם לעקרונות הסכם, בו גבולות הגזרה הנם בין התוצאה הטובה ביותר עבורכם לבין הסיכונים הצפויים לכם. יש להתחשב בצרכים של הצד השני על מול הצרכים שלכם ושל ילדיכם. חשוב לבדוק היטב מה האינטרסים של כל צד. והכי חשוב לא להגדיר מראש קווים אדומים ולהגיע להליך הגישור עם ראש פתוח כדי להגיע להסכם הוגן.

הדבר החשוב ביותר כדי שפגישת הגישור תצליח, הוא לחשוף כמה שיותר מידע מהצד השני וגם לחשוף את כל המידע שבידיכם, יש לזכור שהליכי הגישור חסויים, לכן זו הזדמנות פז עבורכם לדבר באופן חופשי ולשים את כל הקלפים על השולחן. ככל שיותר מידע נחשף בפגישה הראשונה המשותפת כך יש יותר סיכוי שהליך הגישור יהיה יותר יעיל.

בהמשך במידה ויש הסכמה של כל הצדדים, ניתן לקבוע פגישת מהו"ת נוספת ורצוי שכל צד יגיע מיוצג עם עורך דין מטעמו. תפקידם של עורכי הדין בגישור, להפריד בין האנשים לבעיה. לנתק את הרגש ולפעול עבורכם כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר האפשרית שהנה עדיפה בהרבה על ניסיון לתבוע את המקסימום, כשבסופו של דבר התוצאה לא ידועה מראש והיא תלויה לא רק בכם אלא גם בגורמים חיצוניים לכן תמיד עדיף לנסות להגיע להסכמות שיקבעו על ידכם באמצעות גישור.

דילוג לתוכן